Bölüm Başkanının Mesajı | Psikoloji | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

PSİKOLOJİ

Bölüm Başkanının Mesajı

2012 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Psikoloji Bölümü olarak kurulduğu günden bu yana nitelikli bir çok mezunu alana kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız.  Aynı zamanda programımız bünyesinde Klinik Psikoloji tezli ve tezsiz yüksek lisans, Bağımlılık Psikolojisi tezli yüksek lisans, Klinik Psikoloji Doktora programı ve 2022 yılında öğrenci almaya başlayan Endüstri ve Örgüt Psikolojisi tezli yüksek lisans programımız ile psikolojinin alt alanlarında uzmanlar ve bilim insanları yetiştirmeye devam etmekteyiz.

Bölümümüzün temel amacı uluslararası standartlarda, yurtiçi ve yurtdışında çalışabilecek yetkinlikte, bilimsel bilgiye evrensel düzeyde katkıda bulunan, toplum sorunlarına duyarlı, eleştirel düşünen, gelişime ve değişime açık, etik değerleri benimseyen araştırmacı ve uygulayıcı psikologlar yetiştirmektir. HKÜ Psikoloji Bölümü bu amaç doğrultusunda, öğrencilerine geniş bir yelpazede ders seçenekleri sunmakta; klinik psikoloji, sosyal psikoloji, endüstri ve örgüt psikolojisi, adli psikoloji, nöropsikoloji, spor psikolojisi, bilişsel psikoloji gibi psikoloji biliminin bir çok farklı alt alanında dersler alarak mezun olmalarına olanak sağlamaktadır. Bölümümüz bilimsel araştırma ve yöntem bilgisine hakim, araştırmacı psikologlar yetiştirmeye ve bu doğrultuda öğrencilerinin proje ve makale yazma becerilerinin geliştirmesine de büyük önem vermektedir. Öğrencilerimiz daha mezun olmadan akademisyenlerimizle birlikte hazırladıkları projeler, makaleler ve bildiriler ile bilimsel bilgiye katkıda bulunmaktadırlar.

Öğrencilerine alanında donanımlı ve nitelikli bir akademik kadrodan eğitim alma fırsatı sunan HKÜ Psikoloji Bölümü olarak aynı zamanda üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz 100’ü aşkın  faaliyet ile  yurt içi ve yurt dışından önemli isimleri öğrencilerimizle ve alanda çalışan uzmanlarla buluşturduk ve buluşturmaya devam ediyoruz.

Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kariyer planlamalarını yapmaları yönünde rehberlik etmeye ve mezunlarımızla iletişimde kalmaya büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda  lisans öğrencilerimizi psikolojinin farklı alanlarında çalışan mezunlarımızla buluşturarak iş dünyasına hazırlanmalarına yönelik fırsatlar sunuyoruz.