PSİKOLOJİ

Bölüm Başkanının Mesajı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2012 yılında kurulmuştur ve Bölgemizde Vakıf Üniversiteleri arasında ilk kurulan Psikoloji Bölümü olma özelliğine sahiptir. Bölümün kuruluşu sırasında başta klinik psikoloji olmak üzere, önemli psikoterapi alanlarında ülkemizin önde gelen akademisyenlerinden oluşan bir kadro oluşturularak, bilimi temel alan ve aynı zamanda uygulamaya dönük bir psikoloji bölümü hedeflenmiştir.

Psikoloji bir bilim olarak insan davranışını, düşüncelerini ve duygularını konu alır. Psikoloji, temel bir bilim olmanın yanı sıra insanın ruhsal yanının etkileyen hemen tüm yaşam alanlarıyla da ilgilenen uygulamalı bir disiplinidir. İnsan psikolojinin bilimsel yolla araştırılmasının yöntemlerinin öğretilmesi ve bu bilimsel araştırma sonucunda elde edilen güncel bilgilerin aktarılması bölümümüzün temel hedefidir. Psikoloji bölümü öğrencilerimizi insanın ruhsal yanıyla ilgili bilimsel bilgiyi kazanmasının yanı sıra, psikoloji alanında bilimsel yöntemle çalışmayı bilen psikologlar olarak mezun olmaları amacımızdır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümünün amacı, öğrencilerimizi güncel kuramsal psikoloji bilgisiyle donatmanın yanı sıra lisans düzeyindeyken psikolojinin uygulama alanlarında da deneyim kazanmalarına yardımcı olmaktır. Bölümümüz, psikolojinin çeşitli alt dallarında sunduğu seçmeli dersler ile her öğrencinin kendi ilgi ve kariyer hedeflerine uygun kuramsal bilgi almasına olanak sağlamaktadır.

Öğrencilerimize, öğretim üyeleri ve öğrenci hizmet birimleri ile kuracakları birebir iletişim sayesinde, kendilerini bireysel ve profesyonel olarak geliştirmeleri için destekleyici bir ortam sağlanır.

Seçkin, deneyimli ve dinamik akademik kadromuz; köklü ve zengin müfredatımız, Türkiye’nin en iyi psikoloji bölümlerinden birisi olmaya dönük sürekli çabamızla sizleri de aramıza bekliyoruz.

Prof. Dr. O. Tolga ARICAK

Bölüm Başkanı